Věta jednoduchá a souvětí
Myšlenky vyjadřujeme v jazyce větami.
- věta jednoduchá má jednu základní skladební dvojici (Děti jásají.)
(věta jednočlenná má jeden základní větný člen - přísudek) (Prší.) - souvětí vzniká spojením dvou nebo více vět jednoduchých; kolik je v souvětí základních skladebních dvojic (nebo základních větných členů věty jednoduché), tolil je v něm vět (Děti jásají, já zuřím.)
- souvětí podřadné (hypotaktické) má jen jednu větu hlavní a libovolný počet vět vedlejších (Protože zazvonilo, rychle odešli, aby byli v pracovně včas.)
- souvětí souřadné (parataktické) má dvě nebo více vět hlavních a libovolný počet vět vedlejších. (Zaslechli zvonek, a proto spěchali, aby byli v pracovně včas.)
- věta hlavní - mluvnicky nezávisí na jiné větě, není jejím větným členem
- věta vedlejší - mluvnicky závisí na jiné větě, je jejím větným členem
- věta řídící - je taková, na které mluvnicky závisí jiná věta
- věta závislá - je taková, která mluvnicky závisí na jiné větě
- věta hlavní je vždy větou řídící
- věta vedlejší je vždy větou závislou, ale může být současně větou řídící prc další vedlejší větu (Napsali nám, že nepřijedou, protože mají jiný program.)
Věta vedlejší je k větě řídící vždy připojena pomocí spojovacího výrazu. Může jím být spojka podřadící (že, aby), vztažné zájmeno (co, kdo), příslovce (kde, jak). Vztažná zájmena a příslovce jsou věrnými členy, spojky nikoliv. Závislou větu vždy oddělujeme čárkou.